Bunbury - a rendező szemszögéből
1) Hogyan jött az ötlet, hogy a „Bunbury”-t vigyétek színpadra?
Számomra a „Bunbury” a világirodalom egyik legviccesebb komédiája - és ez az első darab, amit színpadra állítottam. Ez már 32 évvel ezelőtt volt a bajorországi Garmisch-Partenkirchenben, a szülővárosomban, az ifjúsági központban. Úgy gondoltam, hogy jó három évtized elteltével eljött az idő egy újrarendezésre, különösen azért, mert a darab vizuálisan és tartalmilag is olyan jól illik a DBU-hoz és annak játékkedvelő társulatához!
2) Mi a véleményed Oscar Wilde művéről? Mitől izgalmas és inspiráló ez a darab?
Oscar Wilde zseniális szózsonglőr volt, aki olyannyira megelőzte kortársait, hogy mi a 21. században ugyanúgy rácsodálkozhatunk ravaszságára és bölcsességére, mint kortársai. A „Bunbury”-vel nemcsak a tévedések vígjátékának műfaját szolgálja utánozhatatlan furfanggal, hanem magát a műfajt is meghaladja azzal, hogy egyúttal a humor mechanizmusaival is foglalkozik. A zűrzavaros játék így válik abszurdan vicces metaszínházzá. Más szóval: egyszerűen mindenki káprázatosan jól szórakozik.
3.) Volt már a kezdetektől fogva konkrét elképzelésed arról, hogyan szeretnéd megvalósítani a darabot, vagy a végső koncepció a próbafolyamat során felmerülő ötletekből és kísérletekből alakul ki?
A legjobban azt szeretem, ha a lehető legalaposabban felkészülök, az alapötleteket megbeszélem a kreatív csapattal, azok továbbfejlesztésével és az eredmény beépítésével a koncepcióba. Ebben az esetben tökéletes volt az együttműködés Thomas Bruner díszlettervezővel, Thomas Unruh színpadi zenésszel és a dramaturgiai előkészítés Otto Beckmannal és Lotz Katalin művészeti vezetővel. Így a produkció alapjait világosan át tudjuk adni az előadóknak, és jutalmul minden egyes próbán hagyhatjuk magunkat meglepni a további sok jó ötletünkkel.
4.) Van-e valami lényeges üzenet, amit a közönségnek útravalóul adnál a darabból, vagy csak a szórakoztatás a cél?
Oscar Wilde tökéletesen illusztrálja, hogy a szórakoztatás és a mélyebb jelentés egyáltalán nem zárja ki egymást. Ezért szeretném - remélem, az ő szellemében - azt közvetíteni, hogy soha nem szabad túl komolyan venni az életet; és hogy fontos, hogy mindent megtegyünk azért, hogy a jelen kor ne veszítse el toleranciáját, eleganciáját és gondolati szabadságát.
Novemberi előadássaink:
2024.11.21., 19:00 Premier, DBU
2024.11.22., 18:00, DBU
2024.11.27., 16:00, DBU
2024.11.28., 14:00 és 18:00, JESZ, Pécs
2024.11.29., 19:00, DBU
Jegyek a “Bunbury”-re, mint mindig az alábbi helyeken elérhetőek:
www.jegy.hu
E-mailben: tickets@dbu.hu vagy telefonon:: +36-74-316-533, +36/30-393-7821